Italsky Rusky

Moje Sicílie

„Itálie bez Sicílie nezanechá stopu v duši. Tady leží klíč ke všemu" , píše J.W.Goethe v roce 1887 z Palerma. Jistě, nelze s ním souhlasit bez výhrad, takové Toskánsko nebo Neapolský záliv by se mohly cítit ukřivděny, pravdou však zůstává, že bez tohoto kamínku Vaši italskou mozaiku nesložíte...

Blog

JE SICÍLIE ITÁLIE?

Ano i ne. Ano – administrativně. Stejně jako Ligurie nebo Piemont je Sicílie jedním z 20 italských krajů (regioni) a to přímo ten největší s rozlohou přes 25 000 km2. Přesto má Sicílie jisté speciální postavení dané italskou ústavou. Požívá poměrně značné autonomie v oblasti politiky, administrativy i financí, má regionální vládu sídlící v Palermu, nad důležitými budovami vlaje žlutočervená sicilská vlajka.

NE – emocionálně. Sami obyvatelé ostrova o sobě ostatně říkají:  „Non siamo italiani, siamo siciliani“ (Nejsme Italové, jsme Sicilané).Tato věta velmi přesně vystihuje atmosféru života sicilských měst i venkova.

Sicílie zažila 13 různých vlád, přesto si obyvatelé uchovali svébytnost, tradice i temný sicilský dialekt. Nikde jinde v Itálii nenajdete tolik uměleckých a náboženských proudů, které se zde mísily a navzájem ovlivňovaly. Za pár dní na ostrově stačíte obdivovat řecké chrámy a divadla, římské vily, normanské baziliky, byzantské mozaiky, arabské červené kupole a vyřezávané stropy paláců, katalánské baroko a baroko ryze sicilské, secesi  i moderní architekturu.

Ochutnáte skvělou zmrzlinu, kterou tu začali vyrábět Arabové. Ti sicilskou kuchyni obohatili také kuskusem, lilky, citrusy. Na mnoha místech se setkáte s tradičními řemeslnými výrobky, ať jsou to loutky „pupi“, vyšívané koberečky z Erice nebo fantasticky barevná keramika z Caltagirone.

Skutečným vládcem Sicílie však pro obyvatele ostrova zůstává od dávných dob Etna, nakonec respekt k ní se odráží i v jednom z lidových názvů – signor vulcano – pan Sopka. Se svými 3343 metry je to hora skutečně impozantní . A kdyby nestačila Etna, nabízí se jedno či vícedenní výlet na Liparské ostrovy. Těch obydlených je 7 a jsou to vlastně vrcholky podmořských  sopek. Výstup třeba na Vulcano není nijak náročný, zvládne ho opravdu každý. To se však nedá říct o jediné stále činné sopce v EvropěStromboli. Vydat se na více než tříhodinový pochod ke kráteru vyžaduje kromě základního vybavení pro vysokohorskou turistiku i slušnou fyzickou kondici. Nemáte ani jedno? Nevadí, pro Vás je připravena varianta „loď“. V rámci polodenního výletu Vás z Lipar nebo z blízké Panarey odveze do bezpečné vzdálenosti, kde zakotví a pak se čeká, až se setmí. Jen tehdy lze pozorovat a fotit úchvatné erupce.

Co Sicílie a koupání? Určitě ano, vybrat si lze ze tří moří, na severozápadě  leží Tyrhénské, na východě Jónské a na jihu moře Středozemní. Koupat se dá i na Liparských ostrovech, konkrétně na Vulcanu je obohaceno pozorováním výronů horkých pramenů z mořského dna, případně pozorováním odvážlivců natírajících se léčivým bahnem v přilehlém jezírku. Ani na chvíli nelze zapomenout, že jste na sopce, byť v klidové fázi – pach síry je všudypřítomný.

PRO KOHO JE SICÍLIE

Na ctitele antické kultury čeká AgrigentoSelinunteSegestaSiracusa ale také třeba nejmladší řecká kolonie na Sicílii Tindari nebo Solunto a Imera.

Pro poutníky je fantastickým zážitkem třídenní oslava patronky Palerma svaté Rozálie, stejná atmosféra vládne v Syrakusách, jejichž světicí je svatá Lucie. Na Sicílii jsou také poutní místa jako Santuario di Gibilmanna u města Cefalú, nejznámější je poutní bazilika černé Panny Marie v Tindari na severním pobřeží.

Pro (vysokohohorské) turisty je tu Etna 100x jinak s odborným horským průvodcem. Výstup může být nenáročný – lanovkou a terénními auty, nebo jde o skutečný trekking po lávových stezkách, kam se bez průvodce nedá dostat. Na Etně se v zimě i lyžuje. V Evropě není zase tolik míst,  kde se dá svištět ze svahu  s výhledem na moře.

A pak VulcanoStromboli, pohoří Nebrodi nebo Madonie, sicilské vnitrozemí. To dobře poznala naše slavná automobilová závodnice Eliška Junková se svým Bugatti při účasti na závodu Targa Florio. Italové jí říkali „královna volantu“.

Gurmánům nabízí Sicílie od každého něco – speciality z mečouna a tuňáka na severozápadě u Trapani, hned vedle je Marsala s výrobnami známého dezertního vína.  V Palermu rýžové kuličky s masem zvané arancini, v Syrakusách pověstné bagety se zmrzlinou (no  napadlo by vás dát do bagety zmrzlinu?) a pistáciový sorbet, pod Etnou  v městečku Zafferana Etnea ochutnáte med od místního včelaře a v Taormíně neodolatelný marcipán. K němu se hodí další dezertní víno Malvasia. Kdo dá přednost suchému robustnímu červenému, zvolí  Nero d´Avola.

Milovníkům koupání stačí vybrat vhodné letovisko na severním pobřeží a pobyt na pláži lze střídat i s výlety po okolí. K nejkrásnějším místům patří starobylé Cefalú, původně rybářská vesnička, od 60. let mondénní místo doporučené organizací Club Med. Na klienty, kteří vedle moře vyžadují i bazén, jsou připraveni v Cittá del Mare kousek od Palerma. Těch bazénů je tam několik a navíc ještě kaskádové skluzavky ústící přímo do moře. Sicílie má zkrátka pro každého něco a rozhodně stojí za návštěvu.

SICÍLIE PRO VÁS                                                                       

Plánujete cestu? Potřebujete doporučit a zařídit ubytování, dopravu, program? Nebo naopak program máte, ale sháníte někoho znalého jazyka a tamějších poměrů ? Z titulu profesionálního průvodce Vám můžu nabídnout posledně zmiňované, na vše ostatní mám své spolehlivé partnery jak v Praze, tak přímo na Sicílii. Tak už víte, kam vyrazíte?