Italsky Rusky

Blog

Addio, Umberto

1. 2. 2024

Práce průvodce je nejen práce s lidmi, kteří se stanou jeho klienty na pár hodin či dní. Je to také práce, kdy často vznikají hluboké mezilidské vztahy a z kolegů se stanou dobří přátelé. O to víc bolí, když někdo takový odejde navždy, protože místo, kde jsme se každý rok potkávali, už bude jiné. Prázdnější.

Přečíst si více

Můj způsob výuky italštiny

29. 1. 2024

Chcete mluvit italsky? Nabídek jazykových škol i soukromých lektorů na internetu najdete spoustu. Obvykle obsahují základní informace o obsahu a trvání kurzu a cenu. Pokud už se zmíní metody výuky, bývá to velmi obecně. Přitom k dosažení cíle v podobě zvládnutí dané jazykové úrovně vedou různé cesty podle toho, jak se kdo učí a jakou má paměť. Vizuální, sluchovou, takřka žádnou? Je systémový typ, který potřebuje gramatiku vysvětlit a zaškatulkovat nebo raději gramatická pravidla jakoby mimoděk odvodí z textu? V tomto příspěvku se snažím svým budoucím studentům ukázat, jak to dělám já.

Přečíst si více

Průvodkyní po Itálii

21. 1. 2024

jsem už 32 let. Když se ohlížím zpátky v čase, trochu lituji, že jsem nezačala psát tento blog už od začátku mé průvodcovské kariéry. Jistě, tehdy pod banálním názvem "Zážitky z cest" , vždyť kdo v roce 1992 věděl, co je to blog. Na druhou stranu dnes mohu vzpomínat a hodnotit s odstupem a snad i víc zobecňovat. Za ty roky se Itálie změnila, tak jako my všichni a homo turisticus už se dávno nesmíří jen tak s lecčím. Rozvrzaná Karosa s basic ventilací otevřenými okny zmizela v propadlišti dějin stejně jako open air WC muži napravo, ženy nalevo.

Přečíst si více

Tahle země není pro starý

20. 1. 2024

Ve slavném filmu bratří Coenů z roku 2007 si stárnoucí šerif stěžuje, že svět už není, co býval. Coby „stárnoucí“ průvodce s vystudovanou historií nejsem sice stejného názoru, nicméně přijde chvíle, kdy je to jasné. Roky se hlásí a čas nezastavíš.

Přečíst si více

Rovnice o mnoha neznámých

18. 1. 2024

Co myslíte, může práci průvodce vykonávat i totální ignorant v oboru matematiky? Zdálo by se, že k počítání toho nebude tolik, ale zdání někdy klame. Hlavně Itálie a její systém nákupu vstupenek do památek je velkou výzvou.

Přečíst si více

Moje Sicílie

30. 12. 2023

„Itálie bez Sicílie nezanechá stopu v duši. Tady leží klíč ke všemu" , píše J.W.Goethe v roce 1887 z Palerma. Jistě, nelze s ním souhlasit bez výhrad, takové Toskánsko nebo Neapolský záliv by se mohly cítit ukřivděny, pravdou však zůstává, že bez tohoto kamínku Vaši italskou mozaiku nesložíte...

Přečíst si více

Židovské muzeum v Praze. Co tam?

23. 12. 2023

Lehce provokativní otázka není vyjádřením nezájmu, právě naopak. Zatímco Pražské židovské muzeum navštěvují ročně statisíce zahraničních turistů, ti místní často ani netuší, jak je zajímavé. Pojďte se tam se mnou podívat aspoň prostřednictvím tohoto textu..

Přečíst si více

Stávky kam se podíváš

22. 12. 2023

Nejoblíbenější jsou ty v městské hromadné dopravě, na krk jim dýchají stávky zaměstnanců nejrůznějších památek, za kterými do Itálie turisté jezdí. Jinými slovy, průvodce poznávacích zájezdů musí být "furt ve střehu" a improvizovat podle italských not.

Přečíst si více

Něco pro milovníky železnic

22. 12. 2023

Mluvíte anglicky jako česky a prodejní automaty všeho druhu jsou pro vás brnkačka? Tento článek není pro vás. Jste "stará škola" a lístek na vlak kupujete zásadně u pokladny? Přečtěte si, co vás čeká na italských nádražích.

Přečíst si více