Blog

Za lanýži do Piemontu
5. 3. 2025Kraj Piemont v severozápadní Itálii nepatří k těm turisticky nejnavštěvovanějším, přitom i tady narazíte na spoustu zajímavostí míst, která stojí za návštěvu. Na své si přijdou lyžaři, filmoví fanoušci, automobiloví nadšenci i znalci kvalitních vín. A rostou tu lanýže.

Dejte si gelato, pomůžete kostelu
1. 3. 2025Italské slovíčko Gelato snad není třeba překládat, stejně jako pizza nebo pasta se probojovalo do mnoha světových jazyků. Tuto mraženou lahůdku milují děti i dospělí, turisté i místní a gelaterie jsou v italských městech takřka na každém kroku. I když…jsou místa, kam se přece jen moc nehodí. No řekněte sami, čekali byste stánek se zmrzlinou v kostele?

Praha, Benátky a svatý Jan
19. 2. 2025Církevní dějiny znají desítky svatých Janů, především sv. Jana Křtitele a sv. Jana evangelistu. Jednoho slavného máme i my, je to přímo zemský patron. Pohřben je v katedrále sv. Víta a sochu má na Karlově mostě. Kdo by neznal svatého Jana Nepomuckého. Už méně známý je fakt, že tento světec je i jedním z patronů Benátek. Připomeňme si krátce jeho životní příběh.

Když se z příjmení stane jméno
16. 2. 2025Má ta čeština ale výhody. Umožňuje skloňovat, časovat i přechylovat. Tak se stane, že si jistá dáma, dnes už víceméně zapomenutá, ze svého příjmení vytvoří jméno. Určitě i díky ní je dnes Vyšehrad takový, jak ho známe a proto stojí zato si ji připomenut. Řeč je o Popelce Bilianové.

Pohořelec a zlatý Nový Svět
13. 2. 2025Tato část Prahy bývá Pražany i přespolními často opomíjena, protože po výstupu z tramvaje číslo 22 míří rovnou na Pražský hrad, případně s odbočkou do Strahovského kláštera nebo Lorety. Je to škoda, protože nejmenší pražská čtvrť Nový Svět je jedinečná v koncentraci slavných osobností z umělecké branže, kterou stojí za to si připomenout.

České stopy ve Věčném městě
10. 2. 2025Uznávám, do Říma se jezdí v první řadě za památkami a věřte, že Koloseum a Forum Romanum ohromí snad každého, kdo je spatří poprvé. Jako průvodkyně poznávacích zájezdů do Itálie o tom něco vím. Do klasických tras po městě ale vkládám i něco navíc, co českým návštěvníkům Řím může přiblížit a zlidštit. Je to připomenutí osobností z českého prostředí, které tu byly před námi.

Bernini je baroko, Bernini je Řím
28. 1. 2025Uznávám, Řím není jen Bernini, je to i Pantheon a Koloseum plné gladiátorů. O tom však napíšu něco jindy. V tomto článku se vydáme s klienty poznávacích zájezdů do Říma s ck.radynacestu.cz po stopách Michelangela své doby. To co znamenal on pro renesanci, znamenal Bernini pro baroko. A dnešní Řím by bez něj nebyl tím, čím je.

Santini. Geniální a nadčasový.
15. 1. 2025S trochou nadsázky lze říct, že ikonickou stavbu Fallingwater amerického architekta Franka Lloyda Wrighta zná skoro každý. Jedinečný kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře stejně jedinečného stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela zná málokdo, přestože patří k památkám UNESCO. Přitom je tu něco, co Američana s Čechoitalem v přístupu k architektuře spojuje a myslím, že Jan Blažej by si s Frankem Lloydem určitě měli o čem povídat.

Až jindy. Na svatýho Dyndy
2. 1. 2025Staroměstský orloj poutá největší pozornost návštěvníků Prahy svou horní částí s okénky, kde v daný čas pochodují apoštolové. Pokud si ale zblízka pozorně prohlédnete spodní kruh, najdete na jeho obvodu 365 jmen světců, pro každý den v roce. Některá jména jsou hodně nezvyklá a zastaralá, třeba Brikcí, Jiljí nebo Remigius. Nicméně svatého Dyndu byste hledali marně. Existoval vůbec?