Italsky Rusky

Průvodcovské služby a vycházky po Praze

Máte rádi Prahu? Projděte ji s profesionálním průvodcem zábavně a interaktivně. Znáte zde natáčené filmy? Víte, jak vypadal středověký marketing? Odkud se vzalo slovo "podvodník"? Praha je plná překvapení - a nejen pro přespolní. Nabízím prohlídky Prahy pro jednotlivce, skupiny, školy či firemní klienty. 

Socha Karla IV.

Nejslavnější doba Prahy aneb Karle, děkujem

Protože nebýt krále českého a císaře římského (plus x dalších titulů), neměli bychom universitu, kamenný most, svatovítskou katedrálu ani Nové Město pražské. To jsou všeobecně známá fakta. Ale co se skrývá za horečnou zakladatelskou činností Otce vlasti? Povíme si, čemu sloužila Kaple Božího těla a proč je Václavské náměstí dlouhé 700 metrů. Tato vycházka nás zavede hluboko do 14. století a s Karlem IV. se také setkáme. Sice symbolicky, zato dvakrát.

Domovní znamení

Pražská domovní znamení – ozdoba i středověký marketing

Sejdeme se na Zlatém kříži. Že nevíte, kde to je? Tak tedy dole na Václavském náměstí, na Můstku. A rovnou se na ten můstek zajdeme podívat, jeho zbytky leží pár metrů pod dnešní uliční úrovní. Řeč bude nejprve o vzniku Starého města pražského. (Ne o založení, protože kdy to bylo, nevíme a zakládací listina žádná není) Staré Město je dodnes pokladnicí domovních znaků. I když ty nejstarší a nejcennější vystavuje Muzeum hl.m. Prahy, pořád jich zbylo na fasádách staroměstských domů dost, aby měly o čem vyprávět. Jsou tesaná do kamene, malovaná na dřevě, na plechu i přímo do omítky. A některá jsou velmi překvapivá.

Historické vyobrazení Prahy

Jak žili ti před námi aneb Nelejte ten nočník z vokna

Ten imperativ je na místě, vždyť se nám dochovala zpráva, že Léta Páně 1566 byl hrncem s močem polit i staroměstský konšel Jan Petráček. Věru nepříjemné, zato vstoupil do dějin. K povídání o městské hygieně, pokud se to tak dá nazvat, poslouží nejlépe bludiště křivolakých staroměstských uliček. Projdeme Jalovcovou i Liliovou, Anenskou, Zlatou i Stříbrnou. Řeč bude o svérázném úklidu ulic, ale také o Za dva na dlaň, poněkud nespravedlivém street food své doby. U jídla ještě zůstaneme, souvisí s ním třeba název ulice Celetná nebo hezké české slovo podvodník.

Židovské památky

Pátá čtvrť - zmizelé židovské ghetto

V Praze máme jedno z nejzajímavějších židovských muzeí na světě a myslím, že ho navštívilo jen málo obyvatel Prahy a České republiky. Ještě tak školní výpravy. Je to pochopitelné, průměrný občan „nejateističtějšího státu v Evropě“ vnímá židy prizmatem izraelsko palestinského konfliktu, který připomíná perpetuum mobile. Ze školy si většinou pamatuje, že Kafka byl židovský spisovatel a za druhé světové války zahynulo 6 milionů židů. To je tak asi vše. Přitom je to škoda, protože muzeum nabízí ucelený pohled nejen na židovské dějiny na našem území, ale i možnost poznat židovské náboženské a kulturní tradice prostřednictvím vystavených předmětů. Zavádějící je už pojem „muzeum“, protože se nejedná o jednu budovu, ale o instituci, která zahrnuje 4 synagogy, obřadní síň a starý židovský hřbitov.

Praha, Hradčany

Zlatý Nový svět a královské město Hradčany

Vycházku zahájíme na Pohořelci u sousoší dvou významných „pražských“ astronomů a trasa povede nejdřív mírně z kopce, abychom v závěru zase trochu stoupali. Dlažba je ovšem v této nejmenší pražské čtvrti mimořádně hrbolatá, mějte to prosím na paměti a volte obuv sportovního typu. Kolem největšího pražského paláce a kdysi významného poutního místa Lorety sejdeme na Nový svět, turisty stále ještě většinou míjený. Objasníme si, jak je to s tím zlatem a cestou zazní několik známých jmen osobností z uměleckého světa, které jsou nebo byly s touto půvabnou klidnou částí města spojeny. Ulice Kanovnická nás dovede k paláci, který „znáte z televize“. Patří vládě a bývají tu různá jednání. Palác klame tělem, protože se jeví jako jednopatrový. Z druhé strany, z ulice Úvoz, má těch pater pět. Uvnitř muselo být pěkné bludiště, jak o tom svědčí zápis z kroniky: Nejeden host pána domu truňku dobrého poživší do schodiště tak se zamotal, že nevěděl, zda doleva či doprava jíti, ano i ve směru horním a dolním se mýlil. Úvozem, po vyhlídce na město, sejdeme dolů na Malou Stranu, kde naše vycházka končí.

Pražské pasáže a průchody

PPP – Pražské pasáže a průchody

Naše vycházka začne „pod ocasem“ neboli u pomníku sv.Václava na stejnojmenném náměstí. To se dá projít alternativně – pasážemi. Nové Město pražské jich má spoustu, některé s původní uměleckou výzdobou, jiné moderní v duchu minimalismu, další bohužel ohlodané zubem času, který se zastavil někdy v 80.letech minulého století. Všechny však slouží jednomu ze svých účelů – zkrátit si cesu, případně se ukrýt před deštěm. Ovšem průchody má i Staré Město pražské a my se vydáme i tam. Věřím, že některé vás překvapí. Nebo si běžně krátíte cestu pětihvězdičkovým hotelem?

Praha Florenc

Z Florence na Florenc – pražské stavby zmizelé a budoucí

Budova nádraží Těšnov patřila k nejkrásnějším v Evropě, musela ovšem ustoupit stavbě Severojižní magistrály. Projdeme méně známou část Prahy a řekneme si, jak se změnila Petrská čtvrť, co je dnes v paláci Ymca a čím je zajímavý kostel sv.Josefa. Z náměstí Republiky budeme pokračovat kolem věže, která pamatuje Karla IV. U bývalé slavné kavárny Arco si připomeneme osudy spisovatele Franze Kafky a u Masarykova nádraží si povíme, o ambiciózní Zlaté věži od světově proslulé architektky Zahy Hadid.

Praha, Vyšehrad

Zpátky do minulosti – Vyšehrad a Slavín

Jedna paní povídala…v našem případě Jeden kronikář psal. A Alois Jirásek z toho vytěžil Staré pověsti české. Takže odkud to tedy skákal ten Šemík? Budeme to muset uvést na pravou míru, v parčíku na Vyšehradě. Dějiny tvoří lidé – a my se dále budeme věnovat těm, co už sice nejsou mezi námi, ale jejich dílo a činy ano. Předem se omlouvám, když budu nucena některým trochu pobourat aureolu slávy, ale věřím, že je to naopak zlidští. Vždyť nikdo není „svatý“, a taková autorka (?) Babičky Božena Němcová svatá rozhodně nebyla. Vzhůru tedy do dobré společnosti, na Slavín.

Pražská architektura

Jedenáct století pražské architektury

Notoricky známá místa v centru jako Karlův most a Staroměstské náměstí tentokrát vynecháme, přitom budeme velmi blízko od nich. Otevřeme pražskou učebnici architektury, ale logisticky to bude na přeskáčku, protože začneme od starých tramvají v dolní části Václavského náměstí. Od novorenesančního Wiehlova domu vpravo i vlevo hleď – na gotické věže. Po průchodu pasáží Rokoko (která rozhodně není rokoková) to bude secese U Nováků, gotika u františkánů, kubismus U Pinkasů a funkcionalismus u Bati. A k tomu povídání o tom, jak moc je architektura spjata s dobou, v níž vzniká.

Pražské kavárny

Slavné pražské kavárny a podniky

Co to byly stolní společnosti? Kde se v Praze poprvé tančil zakázaný „nemravný" tanec tango? Chutnala hostům v kavárnách káva? To a spoustu dalšího se dozvíte na vycházce centrem našeho města po místech, která jsou spjata především s českou literární historií a pražskou bohémou 1.pol.20. st. Mnoho kaváren zaniklo, stejně jako domů, kde se nacházely. Některé však zůstaly, především kavárna Slavia s nádherným výhledem na Prahu a kavárna Louvre, kde se scházeli nejen pražští němečtí spisovatelé. Na závěr přidám tipy, kam zajít do osobitého interiéru, na výbornou kávu a nebo za nevšedním výhledem.

Praha, Karlín

Karlín je in

Málokterá pražská čtvrť se může pochlubit tak nápaditou moderní architekturou jako právě Karlín. Projdeme trasu od barokní Invalidovny kolem nejhezčí základní školy v Praze ke kontroverzní kancelářské budově Butterfly, ukážeme si secesní fasády, zbylé komíny, karlínskou synagogu i dům, kde se natáčel sitcom Comeback. Navštívíme chrám sv.Cyrila a Metoděje a vycházku zakončíme u nejlepší kancelářské budovy světa roku 2011 – Main Point Karlín.

Brutalismus

Praha originálně brutalistní aneb nebourat

Vycházka pro všechny zájemce o architekturu 20.století, která má také právo na život. Patří sem i brutalismus, osobitý sloh, budící silné emoce. Zkusme se společně zamyslet nad tím, proč to tak je a podívat se na pražské brutalistní stavby trochu z jiného úhlu. Všichni známe aspoň dvě - obchodní dům Kotva a bývalé Federální shromáždění. Bylo jich víc, z různých důvodů vzaly zasvé. A jak se na brutalistní stavby dívají jinde ve světě?

Prohlídky Prahy s průvodcem pro

  • jednotlivce i skupiny
  • ZŠ 1. i 2.stupně
  • SŠ a JŠ - možnost dvojjazyčného výkladu (ČJ - IT, ČJ - RUS)
  • školy s uměleckým zaměřením na vybrané téma
  • klienty s pohybovým omezením
  • pejskaře (čtyřnožci vítáni)
  • firmy a jejich zahraniční hosty (česko-rusky, česko-italsky)
  • rodiny s dětmi
  • nejrůznější skupiny a zájmová sdružení

Licencovaná průvodkyně

  • Český národní průkaz průvodce CR II.stupně
  • Průvodce po Praze
  • Průvodce Židovského muzea
  • Průvodce Pražského hradu
  • Průvodce v Lobkowiczkém paláci