Za lanýži do Piemontu
Kraj Piemont v severozápadní Itálii nepatří k těm turisticky nejnavštěvovanějším, přitom i tady narazíte na spoustu zajímavostí míst, která stojí za návštěvu. Na své si přijdou lyžaři, filmoví fanoušci, automobiloví nadšenci i znalci kvalitních vín. A rostou tu lanýže.

Zimní olympiáda v Turíně, vzpomínáte?
Název kraje pochází z latinského „ad pedem montium“ a znamení doslova „na úpatí hor“. Alpy obklopují Piemont ze tří stran, proto je oblast známá především horskými středisky. Roku 2006 se tu konaly zimní olympijské hry, kde zazářila naše Kateřina Neumannová. V běhu na lyžích na 30 km získala zlatou medaili a svět obletěl dojemný snímek šťastné sportovkyně s malou dcerkou v náručí. Jako průvodkyně sportovních nadšenců z České republiky jsem měla to štěstí zažít tuto emotivní chvíli na vlastní oči.
Turín není jenom Juventus
Když se řekne Juventus, pro fotbalový národ, jímž Italové bezesporu jsou, to znamená jediné jméno – Pavel Nedvěd. Italští fotbaloví fanoušci mu přezdívali ocelový robot. V letech 2001 – 9 byl jejich modlou, držel celý tým a vedl ho od vítězství k vítězství. Hlavní město Piemontu Turín je ale také synonymem italského automobilového průmyslu. Značku FIAT zná každý, méně už se ví, že jde o zkratku slov Fabbrica Italiana Automobili Torino, což asi není třeba překládat. A jsou v Turíně vůbec nějaké památky? No aby ne. V první řadě slavné Turínské plátno vystavené v místní katedrále, do něhož bylo údajně zabaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže. Koho zajímá egyptské umění, návštěvu Turína by rozhodně neměl vynechat. Nachází se tu po Káhiře nejvýznamnější archeologické muzeum věnované civilizaci starého Egypta (Museo Egizio)
Vzhůru do lesů
Kopcoviná krajina Langhe v Piemontu porostlá listnatými lesy je rájem pro hledače lanýžů. Ti si přivydělávají také pořádáním akcí pro veřejnost. Můžete se tak seznámit se způsobem hledání lanýžů přímo v praxi a pozorovat práci hledače se speciálně vycvičeným psem. Být u toho, když pes svým citlivým čichem objeví pod kořeny stromu lanýž a začně zuřivě hrabat, je vážně zážitek. Většinou se jedná o několikacentimetrový kousek, radost je o to větší, když ho hledač věnuje některému z účastníků.
Ochutnáte lanýže?
Program pokračuje na místní rodinné farmě degustací pokrmů ochucených lanýžem. Buď si tuto houbu zamilujete, nebo vás neosloví. Nic mezi tím. Chuť i vůně lanýže je velmi intenzivní a někoho může i odpuzovat. Nicméně všichni, kdo někdy lanýže ochutnali, se shodují na jednom. Jejich chuť se nedá s ničím srovnat a nedají se ničím nahradit. Nastrouhaná houba se přidává do těstovin, do vaječných jídel, bývá součástí směsí a pomazánek na bruschettu. Kulinářský zážitek umocní sklenka vynikajícího místního vína, ať je to Nebbiolo, Barolo nebo Barbaresco.
Bílé zlato za miliony
Lanýž (tartufo) patří k rodu vřeckovýtrusných hub a jeho plodnice rote pod zemí. Podle barvy se dělí na černý a bílý, přičemž tím nejdražším a nejvyhledávanějším je lanýž bílý Tuber magnatum pico přezdívaný bílé zlato. V současnosti se sice dá lanýž i vypěstovat, ale stále se považuje za velmi vzácný. Sezóna sběru trvá jen pár měsíců a jako u vinné révy záleží na počasí, přílišné sucho lanýžům nesvědčí. Nejen italští gourmeti lanýže zbožňují a jsou ochotni za ně zaplatit horentní sumy. Uvádí se, že po kaviáru jde o druhou nejdražší pochoutku na světě.
Dražba bílých lanýžů. Kdo dá víc?
Každý rok v listopadu se na hradě Castello Grinzano Cavour v Piemontu koná dražba nejlepších exemplářů bílého lanýže z Alby. V roce 2024 proběhl už 25.ročník, přičemž dražitelé jsou z celého světa. Vítězem dražby se stal jistý podnikatel z Hong Kongu, který se této prestižní akce účastní pravidelně. Za lanýží dvojčata, dvě srostlé plodnice o váze 905 g zaplatil neuvěřitelných 140 000 eur. Ano, čtete správně, tři a půl milionu korun. Veškeré získané peníze z dražby jdou na dobročinné projekty v Itálii i jinde ve světě.
Za lanýži do Orvieta
Lanýže v Itálii rostou také v Toskánsku a v Umbrii. V rámci jednoho z poznávacích zájezdů do Říma pro ck radynacestu.cz navštívíme tako Orvieto, jedno z nejkrásnějších umbrijských měst. Přiznám se, že tento zájezd patří k mým oblíbeným, protože v programu máme kávičku, zmrzlinu a posezení u sklenky aperitivu. Orvieto se k tomu hodí dokonale. Právě tady máme čas přiblížit si gastronomii tohoto kraje proslaveného kančím salámem a právě i produkty s lanýžem. Místní obchůdky mají bohatou nabídku, domů si můžete dovézt těstoviny a sýry s lanýžem, lanýžový olej, různé omáčky a paštiky. Tak pojeďte příště s námi, nejen za lanýži!